Správa serverů Microsoft Windows

Přesto, že prostředí webových, výpočetních, ale například poštovních serverů již řadu let vévodí spíše Linuxové stroje, ve firemním prostředí má rodina produktů společnosti Microsoft stále své pevné místo, které se v poslední době, především s příchodem Microsoft Office 365 a Microsoft Azure, tedy přechodem od on-premise řešení do cloudového prostředí, začíná pomalu zvětšovat.

Servery s operačním systémem Microsoft Windows dnes typicky potkáme v pozici řadiče Active Directory, terminálového, souborového, poštovního serveru s použitím Microsoft Exchange, jenž je stále pro mnoho uživatelů nenahraditelným produktem a nebo v roli databázové serveru s Microsoft SQL, který je - stejně jako Microsoft Exchange - těžko nahraditelný, neboť je typicky pevně svázaný s aplikací jenž jej využívá. Tím, že svět Microsoft serverů prošel od první verze v roce 1985 už velice dlouhou historií, nese si sebou toto prostředí určitá specifika z hlediska provozu, správy, ale často u filozofie a návrhu jednotlivých služeb a řešení, který je často zcela odlišný od prostředí GNU/Linuxu. Tuto skutečnost u nás respektujeme a snažíme se k systémům Microsoft přistupovat dle jejich doporučení a best-practice, ale zároveň s cílem maximálně využít možnost automatizace a centralizace, ať přímo s produkty Microsoft - například jednotná správa uživatel, hesel, certifikátů atd. v rámci Active Directory - nebo s externími produkty třetích stran, jako je například nástroj na automatizaci činností SaltStack.

Samozřejmostí v dnešní době je provoz Windows serverů ve virtualizovaném prostředí u klienta - například Microsoft HyperV či VMware, ale k provoz v cloudovém prostředí ať už se jedná o Microsoft Azure či AWS. V dnešní době je navíc trend obě varianty kombinovat a provozovat takzvané hybridní řešení, kde část služeb běží na fyzickém HW zákazníka a část je hostovaná v rámci cloud technologií. Tento přístup dává systémům oddělit provoz do více lokací a tím zvýšit dostupnost a snížit riziko výpadku.

I v případě správy Microsoft Windows serverů se snažíme v maximální možné míře redukovat a automatizovat ruční zásahy, které často mohou vést k zbytečným chybám. V tomto případě k tomu typicky využíváme scriptovací jazyk, který je v rámci Microsoft Windows serverů běžně dostupný a to PowerShell. Při složitější práci s Microsoft servery je použití Powershell dokonce nezbytností, neboť část nastavení operačního systému samotného či další softwarového vybavení je dostupná práve jen pomocí PowerShellu. Veškeré takto vytvoření skripty jsou uchovávány a verzovány pomocí systémů Gitlab, díky čemuž máme neustále přehled o všech provedených změnách, stejně jako možnost vrátit se k předchozím verzím.

Vše s cílem zajistit co nejvyšší stabilitu, spolehlivost a výkonnost vašich systémů.

Správa serverů Microsoft Windows

Máte zájem o správu serverů s operačním systémem Microsoft Windows? Kontaktujte nás

Kontakty

Podpora linuxu

Podpora Linuxu

Jsme zde pro Vás nepřetržitě.

Podpora Windows

Podpora Windows

Jsme zde pro Vás nepřetržitě.

Vývoj aplikací

Vývoj aplikací

Dostupná v běžné pracovní době.